Bilgi Okuryazarı mıyım? Yeni Nesil Araştırmacı Adayları için İlk Adımlar

Kayıtlarımız sona ermiştir. İlginize teşekkür ederiz.

(5.6.7. ve 8. Sınıflar)

Yaz Okulu Kodu: YO/ BİL-OKUR
Tarih: 22 Haziran – 10 Temmuz 2015
Süre: 3 Hafta
Saat:  
10:00-16:00
Ücret: 1000 TL
Kontenjan: 
20
Yer: İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü ve Çeşitli Kütüphaneler
Öğretim Üyesi: Doç. Dr. Işıl İlknur SERT

Not: En az 10 öğrenci olması halinde program açılacaktır.

Amaç:

Bilgi okuryazarı olmak, 21. yüzyıl insanının belki de en önemli becerisi olarak tanımlanmaktadır. Merak edilen bir konunun, güvenilir kaynaklarla araştırılması ve sunulması, edinilen bilgilerin hayatta uygulanması bu becerinin kullanılması ile gerçekleşir.

İnternetin tek güvenilir bilgi kaynağı olmadığını, adeta bir bilgi çöplüğü olduğunu; internet ve diğer bilgi kaynakları arasında aranılan bilgiye bir dedektif gibi araştırma stratejileri kullanarak ulaşmanın önemini kavratmak bu programın temel amacıdır. Bilgi okuryazarı adayı olan ortaokul çağındaki çocukların ezberci eğitimden uzak; deneyerek, eğlenerek “öğrenmeyi öğrenmeleri” gerekmektedir. Yaşam boyu öğrenmeyi gerçekleştirmek için kütüphaneleri kullanmanın önemini kavratmak, kütüphaneleri tanıtmak, bu programın bir başka amacıdır.

Uygulama boyunca öğrenciler, merak ettikleri herhangi bir konuyu araştıracaklar, bunu çeşitli kütüphanelerden ve internetten nasıl gerçekleştireceklerini görecekler ve sonuçta bir sunum hazırlayarak araştırmalarını arkadaşlarına sunacaklardır. Bu arada poster hazırlama, broşür hazırlama ve çeşitli uygulamalarla değişik ürünler ortaya koyacaklardır. Bu beceriyi tüm hayatları boyu kullanmaları, bilgi okuryazarı olma yolunda adım atmaları beklenmektedir.

1

2

13 Mayıs 2015
3426 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 440 00 00