Tasavvuf Musıkisi Korosu ve Ritim Atolyesi (Yeni Program)

(5.6.7. ve 8. Sınıflar)

Yaz Okulu Kodu: YO/TMKRA
Tarih: 22 Haziran – 10 Temmuz 2015
Süre: 3 Hafta
Saat: 10:00-16:00
Ücret: 1000 TL
Kontenjan: 25
Yer: İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü
Öğretim Üyeleri:
Yrd.Doç.Dr. İrfan BULUT
Eğitmen Murat DAĞLI
Not: En az 10 öğrenci olması halinde program açılacaktır.

Amaç:
Kültür Sanat yoluyla öğrencilerimizin tarihimize olan bakışlarına katkıda bulunmak ve musiki yoluyla özel yeteneklerinin gelişmesini ve bu sayede sosyalleşmelerini sağlamak.
Türk kültürünü ve müziğini oluşturan temel sac ayaklarından birisi olan tasavvuf musıkisi, hem kültürel mirasımızın taşıyıcısı ve temsilcisi olması hem de bu musıkiye ait eserlerde insanı insan olduğu için sevme, hoşgörü, alçakgönüllülük gibi değerlerin sıkça yer alması dolayısıyla kendi kültürüyle barışık bireylerin yetişebilmesi için çocuk eğitiminde yer alması gereken önemli bir boyuttur. Bu bağlamda yaz okulunda sunulacak programın bir kısmını Dini Musikimizin formları, sıkça kullanılan temel makamlar ve bu makamlara ait eserler oluşturacaktır. Belirli makamlardan özenle seçilecek bu eserlerden oluşturulacak repertuarla bir koro çalışması yapılacak ve okul sonunda öğrencilerimizin çalışmalarının meyvası olarak bir konser düzenlenecektir.
Yaz okulu programın diğer bölümünü de ritim atölye çalışmaları oluşturulacaktır. Hem çabuk gelişim kaydedilebilmesi hem de maliyet düşüklüğü açısından öğrencilerimize bendir, zil, tef gibi ritim aletlerinin icrası öğretilecektir. Bu bağlamda Türk musıkisinde kullanılan temel usullere yönelik çalışmalar da yapılacaktır.

2015-05-21 15-15-31 Tasavvuf Musıkisi ve ritim Atolyesi [Read-Only] [Compatibility Mode] - Word

21 Mayıs 2015
3107 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü
34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul
Tel: 0 (212) 440 00 00