This page was exported from İstanbul Üniversitesi [ http://cocukuniversitesi.istanbul.edu.tr ]
Export date: Fri Apr 19 4:57:41 2019 / +0000 GMT

ARKEOLOJİ KAMPIARKEOLOJİ KAMPI

(5.6.7. ve 8. Sınıflar)

Yaz Okulu Kodu: YO/ ARK-KAMP

Tarih: 26 Temmuz – 2 Ağustos 2015

Süre: 1 Hafta

Ücret: 2000 TL

Kontenjan: 10 kişi

Yer: İzmir Nif Dağı Kazı Evi

Öğretim Üyeleri:

Prof. Dr. Elif Tül TULUNAY

Doç. Dr. Danış BAYKAN

Yrd. Doç. Dr. Müjde PEKER

Yrd. Doç. Dr. Dinçer Savaş LENGER

Öğr. Gör. Ceren BAYKAN (M.A.)

Ar. Gör. Alper Yener YAVUZ (M.A.)

Uzman Mustafa BİLGİN (M.A.)

Çocuklar Tarihe Dokunuyor !

Nif dağında yapılacak olan bu eşsiz deneyime hazır mısınız? Tarihi hiç bu kadar yakından yaşama fırsatınız olmuş muydu? Yapacağınız kazılarda bakalım sizler neler bulabileceksiniz.

Haydi siz de bu maceraya katılın! 1 Hafta sürecek Arkeoloji kampı sizleri bekliyor.

Amaç:

Nif Dağı, doğal güzelliği yanı sıra, ormanlara, endemik bitkilere, çeşitli ürünlere ve arkeolojik alanlara sahip ender bir konumdadır. Burada kaçak kazıların ve yapılaşmanın önlenmesi, arkeolojik araştırmalarla, bölgenin bilimsel değer taşıyan en erken kültür varlıklarının var oldukları kültür ortamı içinde bozulmadan, uzmanlar tarafından saptanması, ülkemiz kültür ve turizmi için olduğu kadar, yöre halkının kalkınması ve eğitimi açısından da büyük önem taşımaktadır.

NİF (OLYMPOS) DAĞI KAZI VE ARAŞTIRMA PROJESİ, İstanbul Üniversitesi'nin Batı Anadolu'da, İzmir çevresindeki ilk ve tek arkeolojik etkinliğidir. Amacı, İstanbul Üniversitesi önderliğinde, Türkiye Üniversitelerinden uzman bilim insanlarının birlikte çalıştığı örnek bir kazı ve araştırma projesi gerçekleştirmek, yörenin iyi bilinmeyen kültür tarihini aydınlatacak bulguları uluslararası yayınlarla bilim dünyasına sunmak ve en önemlisi, bize atalarımızın emanet ettiği, kültür varlıklarımızı barındıran bu topraklara milletçe sahip çıkarak, bunları gelecek kuşaklara eksiksiz iletmemiz gerektiği bilincini aşılamaktır.

Çocuk Üniversitesi Programı ile 5.6.7. ve 8. sınıftaki katılımcı çocuklarımızın Arkeoloji ve Arkeolojik Kazı konusunda bilgilendirilmeleri, disiplinli bir “yatılı okul” ortamında, bir haftalık süre zarfında konularında uzman Üniversite Öğretim Üyelerinden dersler (Arkeolojiye Giriş, Mitoloji, Keramik, Nümismatik, Arkeo-metalurji, Koruma-Onarım, Paleoantropoloji) almaları, kitap okuma alışkanlığı kazanmaları, okçuluk, resim ve çizim çalışmaları yapmaları; izlenimlerini kompozisyon şeklinde yazma etkinliklerine katılmaları amaçlanmaktadır. Ayrıca, yöreyi, köy yaşamını tanımaları ve Dağkızılca ile Vişneli Köyleri'nden çocuklarla kaynaşmaları da amacımızdır. Metropolis Antik Kenti, Karabel Anıtı (Hitit Kaya Kabartması) ve Nazarköy Cam Boncuk Yapımı Atölyeleri çevre gezileri de yapılacaktır.

Ek Bilgi için bkz:

http://www.nifdagikazisi.com/

http://edebiyat.istanbul.edu.tr/nif

http://turkinst.org/haberler.html

Not 1: 26 Temmuz  Kazı evine varış, 27 Temmuz Program başlangıçıdır.

             Dönüş tarihi: 2 Ağustos 2015

Not 2: Konaklama ve yemek ücretlere dahildir. Ulaşım dahil değildir!

Not 3:   Kazıya Gelirken Getirilmesi Gerekenler

 

Hafta Sonu Gezileri:

 

 

 


Post date: 2015-05-26 11:22:20
Post date GMT: 2015-05-26 08:22:20
Post modified date: 2015-10-07 08:55:42
Post modified date GMT: 2015-10-07 05:55:42

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com