Hakkımızda

2019 YAZ OKULU PROGRAMI ve ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ TANITIM BROŞÜRÜ


Tanıtım Broşürü İçin TIKLAYINIZ

Misyon
İstanbul Çocuk Üniversitesi Türkiye’nin en köklü eğitim ve öğretim kurumu olan İstanbul Üniversitesi’nin bir sosyal sorumluluk projesi olarak, çocukların ve gençlerin bilgi ve görgülerini en doğru şekilde geliştirmeye yönelik olarak bilimsel yöntemler, programlar ve projeler üretir, keşfeder ve uygular.

Vizyon

2018 yılı itibarıyla İstanbul Çocuk Üniversitesi düzenlediği etkinlikler, geliştirdiği projeler ve yaptığı yayınlarla çocuk ve gençlerin akademik bir disiplin içerisinde eğitilmesi ve üniversiteler hakkında doğrudan ve en doğru bir şekilde bilgilendirilmesi hususunda Türkiye’de en önde gelen ve gündem oluşturan, dünya gündemini yakından izleyen ve katkı sağlayan bir merkez olacaktır.

Değerler

Kendi parçalarının toplamından daha büyük bir üniversite olmak için İstanbul Çocuk Üniversitesi sahip olduğu şu değerlerle çocuk eğitimi alanında mükemmelliği hedefler:
• Hayatboyu Öğrenme
• Keşifçi ve Yenilikçi Olmak
• Sağlıklı Toplum için Sağlıklı Zihinler Yetiştirme
• Farklılıklara Saygı ve Kucaklayıcılık

Rektör’ün Mesajı
Sevgili çocuklar,

Türkiye’nin en eski markası olan İstanbul Üniversitesi, ülkemizin en köklü kurumu ve tarihin testinden hep üstün başarılarla geçmiş, geçmişten geleceğe uzanan en sağlam bilim köprüsüdür. Kıymetli bilimsel çalışmalar yapmasının yanında toplumun ihtiyaçlarını da hassasiyetle gözeten üniversitemiz, Türkiye’nin kuruluş tarihi açısından ilkleri arasında yer alan Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurarak, derin birikimini çocuklarımıza ve gençlerimize ışık tutmak için kullanıyor.

İstanbul Üniversitesi’nin başka hiçbir muadili kurumda olmadığını rahatlıkla iddia edebileceğim birikimleri, Çocuk Üniversitemizin faaliyetleri sayesinde Türkiye’nin geleceğine bilimsel akılla ve sevgiyle yön veriyor. İstanbul Üniversitesi’nin amfilerinde, laboratuvarlarında çocuklarımızın yankılanan sesleri bizleri mutlu ederken; bizden sonraki neslin donanımlarını ve küresel ölçekte rekabetçiliklerini en yetkin isimlerin desteğiyle artırmanın ve ülkemizin geleceğine çok kıymetli bir yatırım yapmanın kıvancını da taşıyoruz.

Başarı dileklerimle, hepinizi gözlerinizden öpüyorum.

Prof. Dr. Mahmut Ak
İstanbul Üniversitesi Rektörü
Müdür’ün Mesajı

Sayın Küçük Hanımefendiler ve Küçük Beyefendiler,

Bugünün çocukları ve gençleri yarının da büyükleri olarak sizin yetiştirilmenize yardımcı olmak amaçlı İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi kurulmuştur. Çocuk Üniversitesi olarak sizlerin eğitim ve öğretim hayatlarınızda niteliklerinize ve beklentilerinize daha uygun tercihler yapabilmeniz için amacı ile sizlere hazırladığımız farklı programlar ile ilgi alanlarınıza giren konularda veya merak ettiğiniz üniversite bölümleri hakkında öğretim üyeleri tarafından eğitimler verilecektir. Bu eğitimler sonucunda sizlerin daha donanımlı ve gelecekteki iş hayatınız da her türlü rekabete daha hazır olmanız sağlanmaya çalışılacaktır.

Anne ve Babalarınız, sizlerin eğitim-öğretim hayatınız için hiçbir fedakarlıktan çekinmeden büyük başarılar elde etmeniz için çalıştıklarını biliyoruz. Bizler, siz çocuklar ve gençlerin ne kadar çok önemli ve değerli olduğunuzun bilincinde bulunmaktayız. Bu bilinç ve bu eğitimler sayesin de ülkemizin yarınlarının daha sağlam temeller üzerinde kurulmasına katkı sağlamayı amaçlamaktayız.

Yaşama sevincimiz ve geleceğimizin güvencesi çocuklar ve gençlerimizi Çocuk Üniversitemize bekliyoruz…

Sevgi ve Saygılarımla,

Doç. Dr. Selman YILMAZ
Çocuk Üniversitesi
Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü