Çocuk Üniversiteli Genç Bİlim İnsanları Afrikada

Doğa Koleji ve İstanbul Üniversitesi işbirliği ile kurulan İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi’nin genç bilim insanları,Cenevre-Cern ve Hindistan-Nepal’den sonra şimdi de Kenya’da…

Doğa Koleji ve İstanbul Üniversitesi işbirliği ile kurulan İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi, yerinde öğretim felsefesiyle bir grup ilköğretim öğrencisini 23 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında dünyanın en büyük hayvan göçlerinden birinin yaşandığı KENYA’YA götürüyor. Doğa Koleji’nin organize ettiği, zooloji profesörlerinin önderliğinde yapılacak olan bu gezide İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversiteli genç bilim insanları safari yapacak, sadece isimlerini duydukları ve nesilleri tükenmekte olan hayvanları doğal ortamlarında görme ve Masai yerel halkı ile tanışma imkânı bulacak.

Geleceğin Bilim Adamları
Doğa Koleji ve İstanbul Üniversitesi işbirliği ile 2010 Nisan ayında faaliyete geçen İ.Ü.Çocuk Üniversitesi Merkezi’nin temel amacı çocuklara ve gençlere bilimi sevdirmek. Bu çerçevede 2010 yazında Türkiye’nin en kapsamlı bilim yaz okullarını ve somestir bilim kış okullarını düzenleyen merkez, Türkiye’nin dört bir tarafından öğrenci kabul ediyor. Bu yıl görkemli bir “kep atma” töreniyle ikinci mezunlarını veren İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi’nin bilim yaz okulları ilköğretim ve lise öğrencilerine zoolojiden genetik bilimine, yaratıcı yazarlıktan adli tıp uzmanlığına kadar pek çok konuda eğitim veriyor.

Keşif maratonu CERN’de Başladı!
Doğa Koleji ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle kurulan Çocuk Üniversitesi ilk yılında; Nobel ödülü alma potansiyeline sahip öğrencileri “Genç Bilim adamı Yetiştirme Programı” kapsamında bilimin ve parçacık fiziğinin kalbi sayılan CERN Laboratuarlarında heyecanlı bir keşif yolculuğa çıkardı. CERN gezisinde öğrenciler Doğa Koleji ve İstanbul Üniversitesi yetkilileriyle beraber deneylere ve eğitimlere katılan öğrenciler bilim ve eğlence dolu bir hafta geçirdiler.

Geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen “Genç Kaşifler Programı” kapsamında ise İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi öğrencileri seyyahlığın, belgeselciliğin ve fotoğrafçılığın Türkiye’deki önemli ismi Coşkun Aral’la birlikte Hindistan ve Nepal’e seyahat etmişlerdi. Çıktıkları bu maceralı yolculuğu bir belgesel ve resim sergisiyle taçlandıran öğrenciler; Budizm’in lideri Dalai Lama’yı görme fırsatı elde ettiler.


“Çocuk Üniversitesi”
Doğa Koleji’nin “Mutlu çocuk öğrenir” mottosuyla birebir örtüşen Çocuk Üniversitesi ve Genç Akademi Yaz Okulu Programları, öğrenirken keşfedecek öğrencileri bir araya getiriyor. Akademik Yaz Okulları öğrencileri böceklerin dünyasını ve robotları incelemeye, biyolojinin renklerini keşfetmeye, zooloji, botanik, adli tıp, küresel rekabet, girişimcilik gibi birbirinden farklı konularla tanışmaya çağırıyor. Bilimsel yaz okullarına katılan öğrenciler başarıyla bitirdiği her müfredat için İstanbul Üniversitesi tarafından verilecek olan uluslararası düzeyde geçerliliği bulunan eğitim sertifikası ile ödüllendiriliyor.

Vahşi Safari Diyarı Kenya için geri sayım…
 
Bilimin keşif duygusu ile ortaya çıktığı ve yerinde eğitim uygulama anlayışını benimseyen Doğa Koleji ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi; öğrencileri şimdi de vahşi doğayı tanıyacakları bambaşka bir keşfe çıkarıyor. Öğrenciler Kenya’da Nakuru gölünde pembe flamingolar, soyu azalan beyaz gergedanlar, kırmızı filler, leopar ,aslan ve yüzlerce kuş türünü görecek zooloji profesörleri tarafından doğal yaşamları hakkında bilgiler edinecekler. Afrika’nın Kilimanjaoro dağını görecekler. Doğa Koleji ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi’nin bu heyecan verici “Hayvanlar Krallığı’na Yolculuk” programına Türk Hava Yolları da destek veriyor. Proje 23 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.


Yaklaşan Etkinlikler

Konum