Hindistan


İstanbul Üniversitesi ve Doğa Koleji işbirliği ile kurulan
İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Merkezi,
Cenevre-Cern deneyinden sonra
“Hindistan-Nepal”de bu defa “BELGESEL” çekiyorlar…
Genç kâşifler COŞKUN ARAL ile keşifte!

Budizm’in Lideri Dalai Lama’nın son konuşmasına
Brad Pitt, Angelina Jolie ve Richard Gere gibi ünlülerle beraber tanıklık edecekler!

 

İstanbul Üniversitesi ve Doğa Koleji işbirliği ile kurulan İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Merkezi, gençlerin keşif ve merak duygularını teşvik etmek için “Genç Kâşifler Programı” adında çok renkli ve az yaşanılır bir seyahat gerçekleştiriyor.

Programa katılacak Doğa Anadolu Liseleri öğrencileri seyyahlığın, belgeselciliğin ve fotoğrafçılığın Türkiye’deki önemli ismi Coşkun Aral’la birlikte Hindistan ve Nepal’a seyahat edecek. Gençler bu seyahati ayrıca bir belgesele dönüştürecekler. Keşif gezisi Hindistan’ın renkli birçok bölgesini, Ganj Nehri’ni, Rajastan Çölleri’ni ve Himalayalar’ı da kapsayacak. Bu çok renkli program İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşecek bir lansmanla basına tanıtılacak. Lansmanda Gazeteci Coşkun Aral, Doğa Anadolu Liseleri Eğitim Koordinatörü Ömer Gündoğdu, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Karabulut, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Kayacan ve geziye katılacak öğrenciler yer alarak birer konuşma yapacaklar.

Coşkun Aral’la bu maceralı geziye katılacak öğrenciler uzun bir eleme süreci sonunda belirlendi. Doğa Anadolu Liseleri öğrencileri arasında yapılan online anketle belirlenen ilk 50 öğrenciden 20’si gerçekleşen mülakatlarla bu seyahate katılma şansını sürdürdü. Bu süreçte tüm Doğa Anadolu Liseleri’ni ziyaret eden Coşkun Aral, 20 öğrenciyle bire bir mülakat yaptı. Coşkun Aral’la belgesel çekecek olan öğrencilerin belgesel film yetenekleri ve merakları göz önüne alınırken, Hindistan ve Nepal’in zorlu coğrafyasına, iklimine, kültürüne ve yaşam tarzına uyum sağlayabilecek katılımcıların seçilmesine de özen gösterildi. Doğa Koleji Genel Müdürlük binasında gerçekleşen toplantılarla Coşkun Aral’la Nepal gezisine katılacak öğrenciler belirlendi ve hazırlıklar başladı.

Keşfetme Bilimin İlk Adımı!
İstanbul Üniversitesi ve Doğa Koleji işbirliği ile 2010 Nisan ayında faaliyete geçen İ.Ü.Çocuk Üniversitesi Merkezi’nin temel amacı çocuklara ve gençlere bilimi sevdirmek. Bu çerçevede 2010 yazında Türkiye’nin en kapsamlı bilim yaz okullarını ve somestir bilim kış okullarını düzenleyen merkez Türkiye’nin dört bir tarafından öğrenci kabul ediyor. Kasım 2010’da bu öğrenciler arasında bilime özel yeteneği olan on öğrenci seçilmiş ve fizik profesörleri eşliğinde Avrupa Parçacık Fiziği Merkezi’ne (CERN) kabul edilmişti.

Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker gözleri dünyaya açık, keşfetmeye ve bilime meraklı gençleri teşvik etmenin önemini vurgularken, İstanbul Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttükleri Çocuk Üniversitesi projesinin, Türkiye’ye Nobel Ödülü getirecek ve kaşif ruhuna sahip gençlere açtığı bu yolu desteklemekten memnun olduklarını belirtti.

 
Öğrencilerin bilime olan ilgisini uyandırmak üzere dizayn edilen“Genç Kaşifler Programı” da gençlere bilimi sevdirmeyi ve keşif ruhunu teşvik etmeyi amaçlıyor. İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökhan Karabulut yaptığı açıklamada “Rönesans ve aydınlanma göstermiştir ki; bilimsel merakın başlangıcında keşfetme duygusu yatıyor. Ülkemiz, dünyaya hızlıca kapılarını açarken, gençlerin dünyayı keşfetmeye teşvik edilmesi bu nedenle çok önemli” dedi.

Budizm’in Lideri Dalai Lama’yı Görecekler!
Doğa Koleji ve İstanbul Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleşen bu keşif gezisinin bir diğer özelliği gençlerin; dünyadaki iki buçuk milyar Budist’in ruhani lideri olan Dalai Lama’nın son konuşmasına katılmaları olacak. Bu konuşmaya; aralarında Brad Pitt, Angelina Jolie ve Richard Gere gibi dünyaca ünlü starların bulunduğu çok az sayıda davetli alınıyor. Coşkun Aral’ın da arkadaşı olan Dalai Lama bu seçkin davetliler arasına Türkiye’den gidecek genç kâşifleri de kabul edecek.

Belgesel Çekecekler
Bu keşif maratonunun ilk ayağı olan Hindistan Nepal keşif gezisi aynı zamanda bir belgesele dönüşecek. Gezide gençlerin çektiği fotoğraflar dönüşte tüm gençlerin katılacağı bir sergi ile kutlama şenliğine dönüşecek. Bu heyecan verici yolculuğu ve belgesel programını, Çocuk Üniversitesi’nin proje ortağı Doğa Koleji de destekliyor. Türk Hava Yolları’nın da katkı verdiği projenin bir diğer ayağı 2011 sonbaharında Uzak Doğu’da gerçekleştirecek.

Türkiye’nin belgesel ve fotoğrafçılık alanındaki önemli ismi Coşkun Aral da, gençlerle birlikte çıkılacak bu keşif yolculuğunun kendisi için de çok heyecan verici olduğunu vurguladı.
neshun@nbiletisim.com


Yaklaşan Etkinlikler

Konum