Nobel Ödülü almak, bir İstanbul Üniversitesi klasiği…


Nobel’in Türkiye’deki tek adresi İstanbul Üniversitesi, Nobel ödülüne doymuyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Prof. Dr. Aziz Sancar, “DNA Onarımı” hakkındaki çalışmalarıyla Nobel Kimya Ödülüne layık görüldü. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitiren Orhan Pamuk’un, edebiyat dalında Nobel Ödülü almasından sonra yine İstanbul Üniversitesi’nden mezun olan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın da Nobel Ödülü alması, üniversite camiasında sevinçle karşılandı.

NOBEL’İN GELECEKTEKİ ADAYLARI


İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel perspektifi ve birikimiyle yola çıkan İÜ Çocuk Üniversitesi de, bugünün çocuklarını geleceğin Nobel ödülleri için hazırlıyor. Prof. Dr. Aziz Sancar ve Orhan Pamuk’la tescillenen eğitim anlayışı ve birikimi, Çocuk Üniversitesi’nde geleceğin bilim insanları ve yazarları olan çocuklara aktarılıyor.

Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yaşar Bülbül, en büyük amaçlarının, Nobel ödüllü eğitim anlayışlarını, aynı heyecan ve coşkuyla çocuklara yansıtmak olduğunu belirterek, “Ben inanıyorum ki, İstanbul Üniversitesi’nin Çocuk Üniversitesi’nin sıralarından geleceğin Nobel ödüllü bilim insanları ve yazarları yetişecektir” diye konuştu.

Bilimsel ve vizyoner eğitim anlayışıyla öğrencilerine araştırmacı ve sorgulayıcı bir eğitim veren İstanbul Üniversitesi’nin Nobel başarısının tesadüfi olmadığı bir kez daha görüldü. Türkiye’nin en köklü ve büyük üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi, yüzyılların birikimini öğrencilerine aktarmadaki başarısını, bu ödüllerle bir kez daha ortaya koydu.

“TÜRKİYE’DEKİ EĞİTİM BENİ AMERİKA’YA HAZIRLADI”

Aziz Sancar, “Tıbbiye’ye gittiğimde İstanbul Tıp, Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biriydi ve o bakımdan ben Türkiye’de çok güzel eğitim gördüm. Beni Amerika’ya hazırladı” şeklindeki sözleriyle, İstanbul Üniversitesi’nde aldığı eğitimin kariyeri açısından büyük öneminin altını çizdi.